top of page

PŠ Sveta Jana

Sveta Jana je dio jaskanskog prigorja sa sedamnaest slikovitih sela, smještenih sjeverozapadno od Jastrebarskog na padinama Samoborskog gorja  i poznatih po uzgoju vinove loze.

Najveće je naselje Gorica Svetojanska, smještena na širokom zelenom grebenu podno Japetića (879 m).

Područna škola se nalazi u Gorici Svetojanskoj sagrađena 1902., gdje se nalazi i crkva Svete Ane sagrađena 1687. godine. Školu pohađa dvadeset pet učenika od prvog do četvrtog razreda. U školi je smještena i mješovita vrtićka skupina s dvadesetak djece.

U potkrovlju školske zgrade Područne škole Gorica Svetojanska nalazi se etnografska zbirka.

Zbirka je  vrlo vrijedan fond etnografske kulturne baštine središnje Hrvatske s obzirom na broj od 485 raznovrsnih predmeta od kojih su mnogi autentične proizvodnje kao djelo samoukih seoskih stvaralaca.

Etno zbirka podijeljena je u nekoliko cjelina: ambijent kuhinje, spavaće sobe s gospodarskim zgradama te narodna nošnja.

Zbirka je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske 2016. godine.

Na području Svete Jane radilo je preko 35 mlinova.

Danas ih je vrlo malo očuvano.

Godrijanov mlin na potoku Draga, izgrađen je oko 1890. godine, obnovljen i stavljen u funkciju 2007. godine.

Etno udruga Svete Jana, uz mlin je rekonstruirala  i Mlinarevu ižu, originalnu mlinarevu kuću u kakvoj je nekada živjela mlinareva obitelj.

U etno kutku nalazi se i treći drveni objekt Komora, kuća za mladi bračni par.

 

Nedaleko etno kutka, uz put prema Japetiću nalazi se utvrda Turen Svetojanski. Prema istraživanjima Turen Svetojanski je bio jedna od protuturskih utvrda 15./16. stoljeća s cilindričnom branič-kulom, kakvih u Hrvatskoj nema velik broj.

Turanj se smatra središtem stare hrvatske Pogorske županije.

Sveta Jana je poznata i po izvorima zdrave i pitke vode. U Celinama se crpi i puni prirodna nisko mineralizirana voda Jana iz otprilike tri tisuće godina starog arteškog vrela s dubine od 800 metara.

U selu Toplice nalazi se i  kupalište (bazen) koji se puni izvorskom vodom, a ljeti je pravo osvježenje za veliki broj kupača.

Sv. Ana je zaštitnica cijelog istoimenog kraja. Njen srpanjski blagdan, popularno „Janinovo“, velika je svečanost koja povezuje vjeru, običaje i tradiciju.

Mnogi putevi kroz svetojanske brežuljke za slučajne namjernike kao i za one koji poznaju kraj vode  na jedno mjesto na rubu japetićkih šuma i svetojanskih vinograda „Šumski dvor“, mjesto druženja, odmora i okrjepe. 

„Šumski dvor“ bio je ljetnikovac grofa Erdodya, a danas poznato izletište otvoreno vikendom.

  

Sveta Jana je poznat vinogradarski kraj s prekrasnim brežuljcima, dobrim ljudima i očuvanom kulturnom baštinom.

Dođite i posjetite nas!

POGLED S JAPETIĆA

 Novinar i pisac  Gerhard Ledić:

„Prelijepo je to more jaskansko, koje se uz sam rub ubavih Ivančica lomi o šumovite obronke japetićke gore.

Sve su boje života ovdje prisutne: i boja zemlje, i boja rada i ploda, i boja neba.

U goricama svetojanskim sve je razigrano, sve uživa u svečanosti koja tu nikad ne prestaje, čak ni onda kad se na taj rad prigorski prospe mekani sag zimskog perja da uspava sav svijet.

San ovdje donosi novi san: bajku, a buđenje zbilju: opet bajku“

                           

              Jasnica Vojvodić, učiteljica savjetnica

Nakon zajedničkog druženja u mlinu i etno zbirci, Janica je ostala dva tjedna u PŠ Sveta Jana i tamo se družila samo sa svetojanskim đacima.

 Zajedno s učiteljicom učenici su nastojali prikupiti što više podataka o svom kraju. Osim za istraživanje i učenje, bilo je vremena i za igru na tradicionalnoj kestenijadi.

Janica je upoznala Svetu Janu

Provjeri kako poznaješ Svetu Janu!

bottom of page